Setkání občanů Štítar s kolínským místostarostou Jiřím Buřičem se uskutečnilo ve čtvrtek 25. května na štítarské návsi, sešlo se zde kolem osmi desítek diskutujících. Nejprve se hovořilo o dostavbě kanalizační sítě, zejména pak o přečerpávací stanici v údolí mezi Výfukem a Štítary. Jeden z tamních obyvatel si stěžoval, že zde VODOS vypuští do kanalizační vpusti fekalní vůz a děti jsou nuceny hrát si v zápachu. Na to mu Vladimír Maláček z odboru regionálního rozvoje, který přijel spolu s místostarostou, odvětil že problém již vyřešil a nebude se opakovat. Pracovníci VODOSu si totiž tímto způsobem ulehčovali práci, aby nemuseli s fekáliemi jezdit až na zálabskou čističku. Co se týká samotné kanalizace, místostarosta přítomné ujistil, že ještě v letošním roce radnice počítá s dokončením kanalizační přípojky na štítarský přivaděč (1,140.000 Kč), stoky „H“ (2,5 mil. Kč) a tlakové kanalizace „T1“ ve výše zmíněném udolí.
Z oblasti komunikací se jako nejpalčivější problém ukazála rekonstrukce ulice Ke Hřišti, jejíž druhá část má proběhnout právě letos. Majitelé přilehlých nemovistostí si stěžovali na přístup stavební firmy, která i v době, kdy počasí přálo, nepracovala a věnovala se jiným zakázkám. A to i přesto, že se lidé přes staveniště dostávali do svých domovů jen velmi obtížně. „Někdy si firma skutečně hraje na konečný termín a porušuje harmonogram prací. Pak se může stát, že se chvíli flákají a na poslední chvíli je tam padesát lidí, kteří celou práci urvou. I v případě této rekonstrukce je stanoven harmonogram prací a my si jej prostě budeme hlídat, aby byl dodržen,“ odvětil místostarosta Buřič s tím, že tuto část rekonstrukce bude provádět jiná firma (Silnice Čáslav). Navíc přislíbil, že vstoupí v jednání se zahrádkáři, zda by nebylo možné po dobu rekonstrukce zajistit vjezd do ulice Ke Hřišti právě přes zahrádky.
Dále se diskutovalo o zanedbaném chodníku v úvozu a jeho úpravě, potažmo rekonstrukci, která by se mohla výhledově provést v souvislosti s výstavbou obchvatu. V brzké době by se měla též realizovat výstavba chodníku v horní části Radovesnické ulice. „Auta tudy projíždějí i stodvacetikilometrovou rychlostí a nikdo to nehlídá. Rok a půl nám jde o nějaký alespoň provizorní chodník, který by se tam měl vybudovat. Pokud se neudělá v dohledné době, riskují se životy nebo minimálně zdraví školních dětí a maminek s kočárky,“ řekl pan Jůza, který bydlí v jednom z nových domů na kopci nad Štítary.
Po několika příspěvcích z řad občanů na téma „rekonstrukce štítarské návsi“ se místostarosta odhodlal k návrhu, zařadit tento záměr - v rámci rozpočtového opatření - do investiční kapitoly městského rozpočtu. Postup má být stejný jako v případě kolínského Karlova náměstí. Zpracovaný projekt bude předložen k veřejné diskuzi. Až se doladí, bude se vědět, kdy a za kolik bude reálné rekonstrukci provést.
Posledním a nejožehavějším tématem se podle očekávání stala připravovaná výstavba obchvatu. Stavební řízení totiž nemůže proběhnout dříve, než bude zdárně vyřešeno majetkoprávní vypořádání s majiteli dotčených nemovistostí. Podle Jiřího Buřiče se však investor, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), k tomu problému prozatím staví víceméně laxně. „Způsob, jakým investor jedná, je pro mě nepřijatelný. Nevede k závěru, je příliš alibistický, odcizený a neosobní. S vámi, dotčenými vlastníky, asi není úplně správně jednáno, aby vše vedlo ke kýženému cíli, tzn. k vyrovnání a zprůchodnění vlastního stavebního řízení,“ řekl Buřič a v celé záležitosti přislíbil osobní angažovanost.
Navíc prohlásil, že peníze na stavbu obchvatu dosud nebyly vyčleněny, byť vláda v tomto směru přijala usnesení a existoval záměr převést 2 mld. 400 mil. Kč z privatizace několika firem do Státního fondu dopravní infrastruktury, avšak prozatím se tak nestalo. Každopádně prý město hodlá dále jednat jak s Ministerstvem financí, aby peníze k investorovi opravdu dorazily. Pakliže se tak stane, místostarosta věří, že by obchvat mohl být připraven k realizaci v roce 2007 a poté dokončen za dva až tři roky.
kop